Experimenty s IR kamerou

Jak funguje infračervená kamera? Docela podobně jako digitální fotoaparát. Na čočku dopadá eletromagnetické záření. Zákony optiky jsou stejné jako třeba u skleněné čočky, liší se pouze použitý materiál. Na povrchu čočky je navíc nanesena antireflexivní vrstva, která zabraňuje odrazu infračerveného záření na povrchu čočky. Dochází tak ke zvýšení její propustnosti až na 90 % a více. Čočka z germánia funguje zároveň jako filtr (tj. selektuje jen část elektromagnetického spektra, která je důležitá z hlediska bezdotykového měření teploty) a samozřejmě soustředí dopadající elektromagnetické záření na samotný detektor.

26.3 – Schéma infračervené kamery.
Zdroj

Detektor infračerveného záření převádí dopadající infračervené záření na elektrický signál, který je další elektronikou převeden ve výsledný termogram. To je snímek v nepravých barvách s mnoha datovými údaji, které může uživatel termokamery využít při zpracování obrazu a získání dalších informací.

Infračervené kamery máme k dispozici nejen pro astronomická pozorování, ale pomáhají nám i v běžném životě. V následující galerii snímků z IR kamery se můžete podívat na několik zajímavých měření.

Otázky:

  1. Jaká je teplota ocasu kočky? Jakou teplotu má její hlava?
  2. Jaké oblasti obličeje člověka vysílají nejvíce infračerveného záření? Které naopak nejméně?
  3. Je otisk ruky vidět také ve viditelné oblasti spektra?
  4. Co lze z obrázku usoudit o vlastnostech černé igelitové fólie?
  5. Jak bychom mohli nějakou oblast před infračerveným zářením zakrýt? Vyzkoušejte prakticky.
Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)