Chronofotografie
Cílem chronofotografie (nebo také vysokorychlostní fotografie) je vytvořit fotografický záznam rychlého pohybu, například zvířete, sportovce či střely. Cílem je „zmrazit“ pohyb v jednotlivých jeho fázích, aby byl pozorovatelný pro lidské oko. Velmi rychlý pohyb může být studován i rychloběžnou kamerou. V současné době je možné dosáhnout u nejlepších kamer frekvence desítek až stovek tisíců snímků za sekundu.
Průkopníkem chronofotografie byl Eadweard Muybridge. Roku 1878 se mu podařilo dokázat, že kůň v klusu má všechny čtyři nohy současně ve vzduchu. V dřevěné budově postavil do řady celkem 24 fotografických přístrojů, které pořizovaly snímky probíhajícího koně v časových odstupech asi 1/24 sekundy. Dokážete určit, jakou rychlostí kůň běžel? Vzdálenosti na pozadí jsou ve stopách.
Moderní ukázkou použití této techniky jsou snímky fotografa Michela Hanse. Vysvětlete, jak můžeme z fotografie určit rychlost odpáleného míčku.
Dnešní mobilní telefony a sportovní kamery nám umožňují pořizovat záznamy, z nichž pak pomocí vhodného softwaru vytvoříme naši chronofotografii nebo třeba jen „efektní fotku” (více v galerii).