Jak funguje kopírka?
Činnost digitální kopírky a laserové tiskárny (najdeme je téměř v každé kanceláři) je založena na přitahování nabitých částic k opačně nabitému povrchu. Technologii xerografie patentoval Chester Carlson ve 40. letech 20. století; slovo xerografie pochází z řečtiny a znamená „suché psaní“, u kopírky jde o přenos suchého práškového toneru pomocí elektrických jevů. Za masovým rozšířením komerčních kopírek a laserových tiskáren stojí firmy Xerox a Hewlett-Packard.
Základem kopírky je kovový, nejčastěji hliníkový válec, na nějž je nanesena tenká vrstva polovodivého fotocitlivého materiálu, např. selenidu arsenitého As2Se3. Odpor tohoto materiálu je ve tmě velmi vysoký, ale při ozáření světlem výrazně klesá – vrstva se v osvětleném místě stane vodivá.
V první fázi se vnější povrch této polovodivé vrstvy elektricky nabije. Slouží k tomu součástka zvaná korotron umístěná v těsné blízkosti válce. Jedná se o zevně izolovanou elektrodu tvořenou wolframovým pozlaceným vláknem, na které je přivedeno vysoké napětí (řádově desetitisíce voltů). Z takto silně nabitého vlákna srší náboje a ulpívají na polovodivé vrstvě. Sršení náboje je zvláštním druhem doutnavého elektrického výboje, který je znám pod jménem koróna – odtud korotron. Okraj kovového válce se elektrostatickou indukcí nabíjí nábojem opačné polarity.
Ve druhé fázi dochází k expozici. Zjednodušeně řečeno, tisková předloha se světelným paprskem nakreslí na nabitý válec. Místa na povrchu válce, která nejsou osvětlena, si zachovávají svůj náboj. Naopak exponované plošky polovodiče se stanou vodivými a povrchový náboj odteče polovodičem do nitra kovového válce. K osvitu se používají buď LED diody, přičemž jedna dioda odpovídá jednomu pixelu, nebo se v tiskárnách po válci „kreslí“ modulovaným laserovým paprskem. Tímto mechanismem na válci vzniká latentní obraz.
V následném kroku se na válec nanáší dvousložkový práškový toner. Toner je tvořen feromagnetickými částicemi o velikosti stovek mikrometrů sloužícími jako nosič náboje a samotnými částicemi barviva o velikosti přibližně 5 mikrometrů. Mícháním se tyto dvě složky vzájemným třením nabíjejí, a barvivo tak dobře přilne k nosiči. Nabitý toner se pak nanáší na válec: v místech, která nebyla exponována, je toner přichycen elektrostatickou silou, naopak v neutrálních místech, která osvícena byla, toner neulpí.
Pak již stačí přenést toner z tiskového válce na papír. Rubová strana papíru se korotronem silně nabije tak, aby se při kontaktu papíru s válcem částice barviva elektricky přitáhla k papíru. Závěrečnou fází tisku je fixace toneru k papíru. Ta se provádí nejčastěji působením vysoké teploty. Dochází k lokálnímu roztavení toneru, který se doslova zapeče k povrchu papíru.
Otázky:
- Proč je papír vycházející z kopírky zahřátý?
- Dokáže kopírka správně tisknout na papír pokreslený tužkou?
- Vysvětlete, proč při použití silnějšího papíru musíte změnit nastavení kopírky.
- Proč se při záseku papíru v kopírce může stát, že text z papíru setřete rukou?
- Zjistěte, jakou hmotnost toneru obsahuje jedna kartuše u tiskárny, kterou máte doma, a kolik stránek s ní vytisknete. Vypočítejte, kolik gramů toneru je v průměru třeba k vytištění jedné stránky.