Deformační křivka

Cvičení 1

Uveďte příklad tří konkrétních materiálů. Správně pojmenujte jejich vlastnosti a oblast, kde se těchto vlastností využívá.

Cvičení 2

Při studiu mechanických vlastností pevných látek pracujeme s tzv. normálovým napětím a mezí pevnosti. Proč nám k porovnání materiálových vlastností nestačí pouze maximální síla, kterou materiál můžeme namáhat?

Cvičení 3

Z následujícího grafu normálového napětí na relativním prodloužení polyethylenu určete mez pevnosti a Youngův modul pružnosti. Je materiál pevný? Elastický?

13.54 – Deformační křivka.
Zdroj
8,9 MPa; 150 MPa; materiál málo pevný, velmi elastický

Cvičení 4

Z následujícího grafu normálového napětí na relativním prodloužení galvanizovaného železa určete mez pevnosti a Youngův modul pružnosti. Je materiál pevný? Elastický?

13.55 – Deformační křivka.
Zdroj
570 MPa; 140 GPa; materiál je pevný, málo elastický

Cvičení 5

Z následujícího grafu odečtěte mez pevnosti skla, keramiky a mědi. Který materiál je nejpevnější? Který materiál je nejhouževnatější?

13.56 – Deformační křivka.
Zdroj
Nejpevnější je keramika – meze pevnosti (Cu, sklo, keramika): 200 MPa, 500 MPa, více než 1 000 MPa; nejhouževnatější materiál je měď, odpovídá to ploše pod grafem (v MPa), kterou můžeme odhadnout zhruba takto (Cu, sklo, keramika): 70 MPa, 25 MPa, 5 MPa

Cvičení 6

Který materiál na následujícím obrázku má největší tažnost? Vysvětlete proč.

13.57 – Deformační křivka.
Zdroj
Největší tažnost má měď. Relativní prodloužení červené křivky dosahuje nejvyšších hodnot.

Cvičení 7

Doma používáme velmi často porcelánové šálky. Když jdeme na piknik, volíme spíše plastové nádobí.

  1. Vysvětlete, proč používáme různé druhy nádobí. Vyjmenujte výhody a nevýhody těchto materiálů.
  2. Jaké vlastnosti by podle vás měl mít materiál, ze kterého vyrobíme zubní výplň? Jmenujte alespoň dva materiály, ze kterých tyto výplně zhotovujeme.
  1. Porcelánové šálky jsou tuhé, ale křehké. Na piknik si raději vezmeme lehké a odolné plastové nádobí. Co se týče estetického vzhledu, v obou kategoriích najdeme krásné i naprosto nevkusné kousky.
  2. Jako výplně se používají například amalgám nebo bílé kompozitní materiály; zubní výplně musí být snadno zpracovatelné, objemově stálé i po vytvrdnutí, dostatečně pevné a zdravotně nezávadné.

Cvičení 8

Na obrázku je nakreslena podepřená stropní deska. Nakreslete, jak se deska zdeformuje vlastní tíhou. Nakreslete, v kterém místě je deska namáhána tlakem a tahem. Rozhodněte, kam je potřeba umístit ocelové výztuže.

13.58 – Schéma stropní desky.
Zdroj
Deska stropní konstrukce namáhána ve spodní části tahem a ve vrchní tlakem. Protože je beton až 25× pevnější v tlaku, je nutné ocelové výztuže umístit do spodní části desky.

Cvičení 9

Na obrázku je nakreslen visutý krakorec (konzola). Nakreslete, jak se zdeformuje vlastní tíhou. Nakreslete, v kterém místě je namáhán tlakem a kde tahem. Rozhodněte, kam je potřeba umístit ocelové výztuže.

13.59 – Schéma visuté konzoly.
Zdroj
Tentokrát je deska deformována v horní části tahem a v dolní části tlakem. Proto i výztuže umístíme do vrchní části konzoly, abychom vylepšili pevnost betonu v tahu.
Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)