Pevnost bavlněného vlákna
Když chceme vyrobit dobré lano, musíme znát jeho mechanické vlastnosti, například pevnost. Ukažme si v malém experimentu, jak na to.
Experiment:
- Změřme pevnost bavlněné nitě, materiálu, který najdeme všichni doma. Nit budeme postupně natahovat a měřit sílu, při které se přetrhne.
- V tomto experimentu použijte například elektronický siloměr. Na jednom konci bavlněné nitě vytvořte očko, zahákněte do něj siloměr, volný konec nitě pevně držte.
- Postupně přes siloměr napínejte zkoumanou nit. Po jejím přetržení si zapište sílu, které k tomu bylo potřeba.
- Postup opakujte pro 30 vzorků stejné nitě (odvíjeno ze stejné cívky). Sestavte histogram výsledků.
Otázky:
- Jaký závěr ohledně pevnosti nitě lze vyvodit z naměřených dat ?
- Lze určit hodnotu síly při přetržení jednoznačně?
- Porovnejte přesnost použitého siloměru a nejistotu výsledku měření.
- Jak si tento výsledek vysvětlujete?
Poznámky pro učitele
Nechte pracovat studenty po skupinkách. Každá skupina změří postupně 5 hodnot trhací síly a společně s učitelem sestaví histogram. Následuje diskuse o výsledcích.
Odpovědi na otázky:
- Síla potřebná k přetržení nitě není konstantní, její hodnoty se mění v rozmezí 7,5 N až 12,5 N. Nitě ve vzorku mají různé meze pevnosti.
- Ne, tato hodnota je značně proměnlivá.
- I když použitý siloměr dokáže změřit sílu s větší přesností než 0,5 N, přesto je výsledek měření zatížen značnou nejistotou (viz hodnoty v rozmezí 7,5 N až 12,5 N).
- Každý vzorek se nepatrně liší. Nejde o zcela homogenní materiál, který by vykazoval v libovolném místě stále stejné vlastnosti. Proto je nutné proměřit více vzorků a výsledek měření statisticky zpracovat.