Elektrický náboj
Cvičení 1

Určete, z jakých a kolika elementárních částic je složen atom sodíku \({}^{23}_{11}\mathrm{Na}\). Vypočítejte elektrický náboj jádra \(q_\mathrm{J}\), náboj elektronového obalu \(q_\mathrm{O}\) a celkový náboj atomu \(q_\mathrm{Na}\).


Cvičení 2

V minerálce Magnesia se vyskytují hořečnaté ionty \({}^{24}_{12}\mathrm{Mg}^{2+}\). Určete, z jakých a kolika elementárních částic je tento iont složen. Vypočítejte elektrický náboj jádra \(q_\mathrm{J}\), náboj elektronového obalu \(q_\mathrm{O}\) a celkový náboj iontu \(q_\mathrm{Mg^{2+}}\).


Cvičení 3

V roztoku, do nějž jsme nasypali kuchyňskou sůl, se vyskytují ionty \({}^{35}_{17}\mathrm{Cl}^-\). Určete, z jakých a kolika elementárních částic je tento iont složen. Vypočítejte elektrický náboj jádra \(q_\mathrm{J}\), náboj elektronového obalu \(q_\mathrm{O}\) a celkový náboj iontu \(q_\mathrm{Cl^-}\).


Cvičení 4

Zelektrovaná skleněná tyč nese náboj +1,5 µC. Vyjádřete tento náboj v C, mC a nC.


Cvičení 5

Zelektrovaná plastová vodovodní trubka nese náboj −20 µC. Kolik elektronů třením získala?


Cvičení 6

Vezmeme dvě stejné kovové kuličky na nevodivých závěsech. První nabijeme nábojem +90 nC, druhou nejdříve uzemníme, potom se jí dotkneme první kuličkou a nakonec obě kuličky oddálíme. Jaký náboj zůstane na první kuličce?


Cvičení 7

Vezmeme dvě stejné kovové kuličky na nevodivých závěsech. První nabijeme nábojem +90 nC, druhou nábojem −50 nC. Druhou kuličkou se dotkneme první, pak je oddálíme. Jaký náboj zůstane na první kuličce?


Cvičení 8

Navrhněte pokus, kterým by se dalo zjistit, je-li váš spolužák elektricky nabitý.
Cvičení 9

Zajisté jste si všimli, že materiálem, který leží v triboelektrické řadě zcela nejníže, je teflon. Zjistěte jeho chemické složení a vysvětlete, proč se při tření o jakýkoli materiál teflon vždy nabíjí záporně.