Generátor funkcí

Možná se domníváte, že funkce je matematický objekt, a tudíž ji nelze generovat nějakým zařízením.

V elektrotechnice to ale možné je, protože matematickou funkci můžeme převést na elektrické napětí. Dalo by se to zapsat asi takto:

\(y(x)\) – \(y\) je funkcí \(x\)
\(u(t)\) – napětí \(u\) je funkcí času \(t\)

Funkční generátor je tedy zařízení pro generování střídavého napětí s definovaným časovým průběhem. Generátor většinou vytváří určité typy periodických funkcí a umožňuje měnit jejich základní parametry. To nám dovolí seznámit se se základními charakteristikami střídavého proudu prakticky a názorně. Generátor je dnes zpravidla digitální zařízení, jako například ten od firmy PASCO, který vidíte na obrázku. Odborně řečeno jde o DA převodník, který převádí digitální informaci na analogový výstup. Signál z generátoru je ještě nutné zesílit pomocí zesilovače, ke kterému už můžeme připojovat spotřebiče.

20.1 – Generátor funkcí.
Zdroj

Pro jednoduché zviditelnění střídavého napětí použijeme dvojici různobarevných LEDek zapojených antiparalelně (viz obrázek). Toto zapojení se chová tak, že při jednom směru proudu se rozsvítí jedna LEDka a při opačném druhá.

20.2 – Antiparalelní zapojení dvou LEDek.
Zdroj

Úkoly:

  1. Prozkoumejte chování LEDek při sinusovém průběhu napětí. Měňte frekvenci a amplitudu (maximální hodnotu napětí). Amplitudu zvyšujte opatrně, abyste LEDky nespálili!
  2. Zjistěte, při jaké frekvenci přestane vaše oko vnímat blikání LEDek. Kde se tento jev využívá?
  3. Změňte průběh funkce ze sinusového na jiný typ a pozorujte, jak se to projeví na svitu LEDek.
Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)