Měření rychlosti světla

Úkol: Zjistěte rychlost šíření světla ve vakuu z doby zatmění Jupiterových měsíců.

Vybavení: Program JupLab ke stažení na http://www3.gettysburg.edu/~marschal/clea/juplab.html

Princip:

Zjišťování rychlosti světla je mimořádně obtížné, neboť světlo se šíří rychlostí, jejíž velikost o mnoho řádů převyšuje rychlosti těles, se kterými se setkáváme v běžném životě. Historicky první řádově správné měření rychlosti světla vymyslel a provedl v roce 1676 dánský astronom Ole Römer.

Využil k tomu měření časů zatmění Jupiterova měsíce Io. Jeho výsledek \(2{,}14\cdot10^8\ \mathrm{m/s}\) se sice od správné hodnoty \(c=2,99792458\cdot10^8\ \mathrm{m/s}\) liší téměř o 30 %, přesto však nezvratně dokazuje, že světlo má konečnou rychlost. Tedy že i světlo potřebuje určitý čas, aby dospělo z jednoho bodu do druhého. V tomto praktiku si Römerovu metodu vyzkoušíte pomocí počítačové simulace programem JupLab.

17.55 – Jupiter a jeho nejbližší měsíc Io.
Zdroj

Obíhání měsíce Io kolem Jupiteru je naprosto pravidelné a může sloužit jako astronomické hodinky. Dobu, za niž Io učiní jeden oběh, a dostane se tak do stejného místa na obloze (vůči pozorovateli na Zemi), nazýváme synodickou dobou oběhu. Její hodnota je \(T_0=1{,}769861\ \mathrm{dne}\).

V ideálním případě by bylo možné dobu oběhu \(T_0\) jednoduše zjistit jako čas, který uplyne mezi dvěma po sobě následujícími zatměními čili mezi okamžiky, kdy se měsíc Io dostane za Jupiter.

17.56 – Zatmění měsíce Io.
Zdroj

Ve skutečnosti nám ovšem Io někdy „zmizí“ z dalekohledu ještě dříve než za dobu \(T_0\). Měsíc Io je ze Země pozorovatelný, pokud je osvětlen slunečními paprsky. Situace, kdy se dostává do stínu vrženého Jupiterem, je znázorněna na dalším obrázku.

17.57 – Pozorování měsíce Io ze Země.
Zdroj

Abychom eliminovali jev vysvětlený na předchozím obrázku 17.57, vhodně vybereme pozorovací polohy. Paprsky rozptýlené Jupiterovým satelitem Io musí přicházet na Zemi vždy z přibližně stejného směru. První pozorování tedy provedeme, když bude Země v bodě A, zhruba dva měsíce po konjunkci Slunce s Jupiterem. Zjistíme tak přesný čas \(t_A\), kdy dojde k zatmění Io, a vzdálenost \(d_A\) – viz obrázek 17.58. Druhé měření provedeme, když bude Země v bodě B, zhruba jeden měsíc před opozicí. Zjistíme tím opět přesný čas \(t_B\), kdy dochází ke druhému zatmění, a vzdálenost \(d_B\). Mezi polohami Země AB vykoná Io několik oběhů kolem Jupitera.

17.58 – Römerova metoda měření rychlosti světla.
Zdroj

Při konečné rychlosti šíření světla se o tom, že došlo k zatmění měsíce, dozvíme na Zemi s určitým zpožděním. Čím bude Země od Jupitera dále, tím bude zpoždění větší. Toho použijeme k měření rychlosti světla. Poněvadž je vzdálenost \(d_A\) větší než \(d_B\), je doba šíření světla do bodu A větší než do bodu B. Proto zatmění zaregistrujeme v bodě A se zpožděním \(\Delta t\) oproti zatmění v bodě \(B\). Platí

\[ t_B-t_A = \hbox{(celé číslo)}\cdot T_0+\Delta t\;. \]

Rychlost světla se pak vypočítá ze vztahu

\[ c = \frac{\Delta d}{\Delta t} = \frac{d_A-d_B}{\Delta t} = \frac{|AB|}{\Delta t}\;. \]

Princip:

  1. Zjistěte datum a čas, kdy je Jupiter v konjunkci a v opozici FileObservation DateJupiter Phenomena

    Datum a čas konjunkce: …

    Datum a čas opozice: …

  2. Vyberte si datum přibližně dva měsíce po konjunkci a datum jeden měsíc předcházející opozici.

    Datum pozorování z bodu A: …

    Datum pozorování z bodu B: …

  3. Změřte na sekundy přesně, kdy nastane zatmění pozorované z bodu A a bodu B. Využívejte možností programu FileObservation DateSet Date/Time…, FileTimingObservation Step a FileFeatures.

    Přesné datum a čas zatmění pozorované z bodu A: \(t_A={}\)…

    Přesné datum a čas zatmění pozorované z bodu B: \(t_B={}\)…

  4. Zjistěte vzdálenost mezi Zemí a Jupiterem ve změřených časech \(t_A\) a \(t_B\): po kliknutí na měsíc Io v hlavním okně programu a stisknutí tlačítka Record se v novém okně zobrazí požadovaná vzdálenost.

    \(d_A={}\)…

    \(d_B={}\)…

    Vzdálenost \(\Delta d = d_A-d_B ={}\)…

  5. Kolik času uplynulo mezi A a B? \(t_A-t_B={}\)…

    Zjistěte, kolikrát mezitím Io oběhl Jupiter, a dostal se tak na stejné místo na obloze. Počet oběhů (celé číslo): …

  6. Vypočítejte zpoždění \(\Delta t={}\)…

  7. Vypočítejte experimentální rychlost šíření světla a porovnejte výsledek se známou hodnotou.

Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)