Modelování radioaktivních rozpadů
Úkol: Prozkoumejte statistické chování velkého počtu radioaktivních jader a určete poločas rozpadu vašeho vzorku.
Vybavení: alespoň sto šestibokých hracích kostek, použít můžete i kostky cukru tvaru krychle, jejichž jednu stěnu si označíte
Princip:
Radioaktivní přeměna nestabilního jádra je náhodný jev. K rozpadům dochází samovolně a jejich pravděpodobnost nelze ovlivnit vnějšími podmínkami – ani teplotou, ani tlakem, ani chemickými vazbami. Nelze rovněž předpovědět, v jakém okamžiku k přeměně dojde. Ukazuje se ovšem, že pravděpodobnost rozpadu nestabilního jádra za jednotku času je až do okamžiku přeměny stále stejná.
Podobné je to s házením kostkou. Pravděpodobnost, že při jednom hodu padne šestka, je stejná, ať pokus provedete dnes nebo třeba za týden, a nelze ji změnit ani zahřátím, ani házením větší rychlostí.
V tomto praktiku budou tedy hrací kostky představovat radioaktivní jádra. Když na kostce padne šestka, znamená to, že se jádro rozpadlo, a kostku ze „vzorku“ vyřadíme. Když padne něco jiného, jádro se nerozpadlo a zůstává přítomno ve „vzorku“. Budeme předpokládat, že mezi dvěma vrhy uplyne vždy stejný čas, například jedna minuta.
Postup:
- Určete počet „radioaktivních jader“ N0 na začátku experimentu.
- Vrhněte všemi kostkami, vyřaďte ty, na nichž padla šestka, a určete počet „radioaktivních jader“ \(N_1\) po uplynutí jedné minuty.
- Krok 2) opakujte desetkrát a do tabulky zapisujte závislost počtu radioaktivních jader na čase.
- Sestrojte graf závislosti \(N(t)\) a experimentálními body proložte vhodnou křivku.
Otázky:
- Poločas rozpadu se značí \(T\) a představuje dobu, za niž se rozpadne polovina původního počtu radioaktivních jader. Určete z grafu poločas rozpadu \(T\) zkoumaného „vzorku“.
- Proč v časech větších než 10 minut postupně ztrácí smysl pokračování v házení kostkami?
- Radioaktivní konstanta \(\lambda\) vyjadřuje pravděpodobnost rozpadu za čas. Jaká je pravděpodobnost, že se naše modelové „jádro“ rozpadne za jednu minutu?
- Teoreticky lze odvodit, že počet radioaktivních jader klesá exponenciálně a splňuje rovnici \(N(t)=N_0\mathrm{e}^{-\lambda t}\). Souhlasí tento vztah s naším modelem? Souhlasí hodnota λ určená z rovnice proložení v grafu s hodnotou zjištěnou v otázce 2)?
- Lze dokázat, že radioaktivní konstanta a poločas rozpadu spolu souvisí vztahem \(\lambda=\ln(2)/T\). Je splněn číselně i v našem modelu?
- Vysvětlete, proč u skutečných radioaktivních jader nelze jejich počet ve vzorku zjistit přímo – tak, že bychom je prostě spočítali. Jak se ve skutečnosti tento počet určuje?