Ochrana před radioaktivním zářením
Úkol: Experimentálně prozkoumejte možnosti, jak chránit své tělo před radioaktivním zářením
Vybavení: Souprava GamaBeta obsahující stativ, zdroj β a γ záření, Geiger-Müllerův detektor, destičky o tloušťce 1 mm z různých kovů (Fe, Al, Pb, Sn), měděné destičky různých tlouštěk.
Princip:
Ionizujícímu záření je lidské tělo vystaveno trvale a na malé dávky je dobře adaptováno. Má původ v radioaktivním záření zemské kůry a také v kosmickém záření, které nebylo zcela odstíněno atmosférou. V praktiku nejdříve proměříme toto radioaktivní pozadí. Potom budeme zkoumat, jak je ovlivněna intenzita záření pocházející od umělého zdroje jeho vzdáleností, materiálem, kterým prochází, a tloušťkou tohoto pohlcujícího materiálu.
Zdroj v soupravě GamaBeta je zcela bezpečný. Po otevření vychází jen úzký svazek slabého záření, který lidskému tělu neublíží. Dávka záření, kterou během praktika získáte, je o několik řádů menší než dávka, kterou byste získali například při celodenním výletě v Krkonoších.
Pro jednoduchost budeme intenzitu záření \(I\) vyjadřovat v jednotkách cps (count per second) – bude to tedy počet částic, které detektor zaregistruje za jednu sekundu. Měření nastavte vždy na 100 sekund.
Postup:
-
Měření radioaktivního pozadí
Zdroj záření v soupravě je zavřený. Změřte, kolik ionizujících částic zaregistruje detektor postavený volně na stole za 100 sekund. Měření několikrát zopakujte. Vypočítejte průměrnou intenzitu radioaktivního pozadí I0 a odhadněte nejistotu tohoto výsledku.
-
Závislost na vzdálenosti od zdroje
Použijte zdroj β záření a stativ. Zdroj postupně umísťujte do různých vzdáleností d a proměřte, kolik částic na detektor dopadne za 100 s. Po odečtení přirozeného pozadí sestrojte graf závislosti intenzity záření pocházejícího od zdroje v závislosti na jeho vzdálenosti. Závislost modelujte vhodnou křivkou.
-
Pohlcování v různých materiálech
Použijte zdroj γ záření a stativ. Zdroj umístěte do nejmenší vzdálenosti od detektoru. Mezi ně postupně vkládejte kovové destičky o stejné tloušťce a prozkoumejte, jak dobře který kov odstíní γ záření. Jaký je vztah mezi nukleonovým číslem prvku a schopností pohlcovat γ záření?
-
Pohlcování v závislosti na tloušťce materiálu
Použijte zdroj γ záření a stativ. Zdroj ponechejte v nejmenší vzdálenosti od detektoru. Vkládejte mezi ně měděné destičky o různých tloušťkách a proměřte intenzitu záření v závislosti na tloušťce. Závislost vyneste do grafu a modelujte vhodnou křivkou. Jaká je tloušťka mědi, která pohltí polovinu dopadajícího záření?
Otázky:
- Zformulujte závěr, jakým způsobem se můžeme chránit před ionizujícím zářením.
- Za předpokladu, že záření z přirozených zdrojů vstupuje do učebny pouze okny, při jakém uspořádání experimentu číslo 3) a 4) musíme odečítat hodnotu \(I_0\)?