Železobeton
Vynález železobetonu
Před více než 150 lety, 16. července 1867, si francouzský zahradník Joseph Monier nechal patentovat železobeton. Jak se dostal zahradník ke stavebnictví? Snažil se zkonstruovat betonové květináče, praskaly však mrazem. Přišel na nápad, a nebyl první, že při jejich výrobě použije drátěné pletivo. Na rozdíl od studovaných inženýrů, kteří viděli problém ve spojení rezavějícího železa a betonu, v různé teplotní roztažnosti obou materiálů, Joseph Monier svůj nápad vyzkoušel. Vymyslel armované betonové květináče a nádrže pro zahradnické účely. Beton odolává tlaku, železo je dobré v tahu. Vznikl tak materiál, který má lepší vlastnosti než výchozí látky – vznikl železobeton. Dnes se bez něj neobejde téměř žádná stavba.
Železobetonové stavby
Ikonické železobetonové stavby
Namáhání železobetonu
Beton je uměle vyrobeným slepencem – kameniva, cementu a vody. Dnes se do něj přidává ještě mnoho dalších složek ovlivňujících jeho vlastnosti. Má podobné vlastnosti jako přírodní kámen. Je pevný, ale křehký. Dobře odolává tlakovým silám, jeho pevnost v tahu či smyku je však výrazně nižší. Podívejme se na schéma namáhání betonového překladu.
Abychom zlepšili pevnost betonu v tahu, vyztužujeme ho ocelovými vložkami – vytváříme železobeton. Při zatížení betonového nosníku vzniká v horní části tlakové napětí, ve spodní části tahové napětí. Proto je nutné ocelovou výztuž umístit do spodní části nosníku, aby ocel převzala část tahového napětí, a zabránila šíření trhlin.
Otázky:
- Kam je potřeba umístit železnou výztuž betonového překladu (horní, nebo spodní část nosníku), abychom zlepšili jeho odolnost proti deformaci?
- Kam byste umístili železnou výztuž, když budete z betonu dělat visutý nosník (balkón)?
- V čem spočívá hlavní výhoda železobetonu oproti betonu?
- Co značí hodnota C 16/20 na následujícím obrázku?
- Znáte ve svém okolí nějakou významnou stavbu, k jejíž konstrukci byl použit železobeton?