Usměrňování střídavého napětí

Úkol: Sestavte jednocestný a dvoucestný usměrňovač, pozorujte jejich funkci.

Vybavení: zdroj střídavého napětí 3 V, 50 Hz, počítačový měřicí systém s vysokou vzorkovací frekvencí obsahující voltmetr, rozhraní, ovládací program, rezistor 10 kΩ, kondenzátor 100 µF, 4 polovodičové diody

Teoretický úvod: Usměrňování je přeměna střídavého napětí na stejnosměrné. K usměrňování se používají polovodičové diody v zapojení, která v tomto praktiku vyzkoušíme. Usměrňovač najdete jak ve všech druzích nabíječek (k mobilu, k notebooku, v nabíječce baterií do foťáku, …), tak v různých adaptérech, napájecích zdrojích k hračkám, v napájecích zdrojích k PC a ve výkonovém provedení také v tramvajích a elektrických lokomotivách.

Postup:

1) Pozorování střídavého napětí na zdroji

Na zdroji nastavte napětí 3 V, připojte k němu voltmetr. V nastavení měření zvolte co nejvyšší vzorkovací frekvenci (10 kHz) a dobu měření 0,1 s. Použijte trigger, který spustí měření, jakmile velikost napětí překročí 0,05 V.

Z grafu zjistěte amplitudu napětí \(U_\mathrm{m}\) (maximální hodnota, které napětí dosahuje) a jeho periodu \(T\) (nejkratší doba, po které se průběh křivky začne opakovat). Vypočítejte frekvenci napětí \(f=1/T\).

2) Jednocestný usměrňovač

Jednocestný usměrňovač je tvořen diodou v sérii s rezistorem. Sestavte obvod podle obrázku 9.67.

Při stejném nastavení jako v úkolu 1) změřte jednocestně usměrněné napětí. Průběh křivky vysvětlete. Z grafu určete maximální napětí \(U_{\mathrm{m}1}\) a vysvětlete jeho pokles oproti \(U_\mathrm{m}\).

9.67 – Schéma zapojení jednocestného usměrňovače
Zdroj

3) Dvoucestný usměrňovač

Dvoucestný usměrňovač je tvořen čtveřicí diod zapojených do tzv. Graetzova můstku. Sestavte obvod podle schématu 9.68. Dejte pozor na polaritu diod.

Změřte dvoucestně usměrněné napětí a porovnáním s předchozími grafy a s využitím schématu jeho průběh vysvětlete. Z grafu určete maximální napětí \(U_{\mathrm{m}2}\) a vysvětlete jeho pokles oproti \(U_\mathrm{m}\).

9.68 – Schéma zapojení dvoucestného usměrňovače
Zdroj

4) *Vyhlazování

Do předchozího obvodu přidejte filtrační kondenzátor a změřte průběh vyhlazeného napětí.

Toto napětí je oproti konstantnímu napětí, které často potřebujeme k napájení součástek, mírně zvlněno. Kvalitu usměrněného napětí popisuje koeficient zvlnění \(\varphi_\mathrm{zv}\).

Z grafu určete, kolem které hodnoty \(U_0\) toto zvlněné napětí kmitá a jaká je maximální odchylka \(U_\mathrm{zv}\) od této střední hodnoty \(U_0\). Vypočítejte koeficient zvlnění \(\varphi_\mathrm{zv}=U_\mathrm{zv}/U_0\).

9.69 – Dvoucestný usměrňovač s vyhlazovacím kondenzátorem
Zdroj
Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)