Ustřižené kyvadlo
Úkol: Určete na základě měření a výpočtu místo, kam dopadne závaží, které se pohybovalo nejprve jako matematické kyvadlo a v rovnovážné poloze bylo uvolněno do volného pádu.
Vybavení: tenká nit, závaží s háčkem (50 g nebo 100 g), ostrý ulamovací řezák, kousek plastelíny, svinovací metr, laboratorní stojan s příslušenstvím
Postup:
K dispozici máte pouze kyvadlo (závaží zavěšené tenkou nití na pevném stojanu). Délku závěsu si můžete nastavovat, volte alespoň 50 cm. Čepel nože je nutno dobře upevnit, a to tak, že ve chvíli, kdy kyvadlo prochází rovnovážnou polohou, dojde k přeříznutí niti.
Všechna měření provádějte pouze za pomoci metru nebo olovnice, kterou si sami vyrobíte.
Nemáte právo provést zkušební pokus. Upřesněte strategii, která vám dovolí vyřešit úkol. Jakmile dokončíte měření a výpočty, umístěte na zem – v místě předpokládaného dopadu závaží – značku z plastelíny a teprve potom proveďte vlastní pokus.
Otázky:
- Jaké jsou trajektorie závaží v první a druhé části pohybu tělesa?
- Podařilo se vám závažím zasáhnout značku z plastelíny? Pokud ne, zkuste najít příčinu této nepřesnosti.
- Když uvažujete o možných vlivech prostředí, domníváte se, že větší vliv na výsledek má odpor vzduchu nebo například drobná ztráta energie závaží při řezání nitě? Odpověď zdůvodněte.
- Jaké úpravy experimentu byste navrhli, kdybyste ho mohli opakovat?