Interference
Cvičení 1
V Youngově pokusu dopadá světlo o vlnové délce 633 nm na dvojici štěrbin vzdálených 0,3 mm od sebe. Do jaké vzdálenosti za dvojštěrbinu musíme umístit promítací plátno, abychom na něm viděli centrální stopu o šířce minimálně 1 cm?
Cvičení 2
Monofrekvenční světlo o vlnové délce \(\lambda=0,55\ \mu\mathrm{m}\) dopadá kolmo na optickou mřížku o periodě 3,3 ⋅ 10−2 mm.
- Nakreslete schéma experimentu a náčrtek difrakčního obrazce, který pozorujeme na stínítku.
- Určete úhel \( \alpha \), o který se maximum prvního řádu odchyluje od směru kolmého k rovině mřížky.
Cvičení 3
Kvalitní difrakční mřížka má 2,5 ⋅ 103 čar na cm. Jaká je vzdálenost mezi sousedními čarami této mřížky?
Cvičení 4
Optická mřížka je osvětlena monofrekvenčním světlem vlnové délky 650 nm. Maximum prvního řádu se vytvořilo 8,0 cm od maxima nultého řádu na stínítku, které se nachází ve vzdálenosti 2,0 m od mřížky. Vypočítejte periodu optické mřížky a počet vrypů, které připadají na 1 mm.
Cvičení 5
Dvě štěrbiny vzdálené 8,5 ⋅ 10−5 m vytvářejí interferenční obrazec na stínítku vzdáleném 2,3 m.
- Určete vlnovou délku použitého světla, jestliže víte, že desátý světlý proužek se vytvořil ve vzdálenosti 12 cm od středu stínítka.
- Jaká je vzdálenost od středu stínítka k desátému tmavému proužku?
- 440 nm;
- 11,4 cm
Cvičení 6
Dva koherentní paprsky bílého světla mají dráhový rozdíl 1,50 µm. Určete vlnové délky viditelného světla, pro které nastává konstruktivní interference. Vlnové délky viditelného světla leží v intervalu 390 nm až 790 nm.
Cvičení 7
Dvě rovnoběžné štěrbiny vzdálené od sebe 0,3 mm jsou zdroji koherentního bílého světla. Ve vzdálenosti 4,3 m od štěrbin je umístěno stínítko. Zakreslete difrakční obrazec vytvořený na stínítku a určete šířku spektra prvního řádu.
Cvičení 8
Sluneční světlo dopadá kolmo na vrstvu oleje o tloušťce 200 nm. Olejová skvrna plave na hladině vody v kaluži.
Která vlnová délka se bude nejvíce zesilovat? Která vlnová délka se bude nejvíce zeslabovat? (Rychlost světla v oleji je 2,0 ⋅ 108 m/s a ve vodě 2,2 ⋅ 108 m/s.)
Cvičení 9
Na optickou mřížku, která má 100 čar na mm, dopadá modré světlo o vlnové délce \(\lambda=450\ \mathrm{nm}\). Určete vzdálenost d mezi centrálním proužkem a proužkem pátého řádu. Promítací plocha se nachází 5,0 m za mřížkou.
Cvičení 10
Na optickou mřížku s hustotou 500 vrypů na milimetr dopadá bílé světlo. Do jaké vzdálenosti \(D\) od mřížky je třeba umístit promítací plochu, aby se červený proužek (\(\lambda_1=650\ ~ \mathrm{nm}\)) prvního řádu a zelený proužek (\(\lambda_2=480 ~ \mathrm{nm}\)) prvního řádu nacházely přesně 5,0 cm od sebe.
Cvičení 11
Pro každou z představených situací rozhodněte, zda je barva tvořena interferencí na tenké vrstvě nebo přítomností barviva v látce:
- mýdlová bublina,
- okvětní lístky růže,
- skvrna oleje,
- duha.
Cvičení 12
Pozorujeme interferenční barvy na mýdlové bublině o indexu lomu \(n=1{,}33\).
- Jaké barvy můžeme vidět?
- Červená světelná vlna o vlnové délce \(\lambda=650\ \mathrm{nm}\) dopadá kolmo na mýdlovou blánu o tloušťce \(d\). Díváme se na vlny, které blánou prošly. Nakreslete schematický obrázek včetně dvou vln, které mohou interferovat.
- Vypočítejte minimální tloušťku bubliny, jestliže se nám její povrch jeví červený.
Cvičení 13
Vyfoukneme další bublinku, ale nyní se postavíme z druhé strany, takže vidíme vlny odražené na tenké bláně o \(n=1{,}33\). Vypočítejte, jakou minimální tloušťku má bublinka, jestliže se nám v daném místě jeví zelená (\(\lambda=5{,}0\cdot10^{-7}\ \mathrm{m}\)).
Cvičení 14
Aby se nám brýle neleskly, nanáší se na ně antireflexní vrstva. Jedná se o tenkou vrstvu průhledného materiálu o indexu lomu \(n_1\) a tloušťce \(d=0{,}285\ ~ \mathrm{mm}\). Index lomu plastové brýlové čočky je \(n_2=1{,}6\). Předpokládejme, že je vyšší než \(n_1\).
- Vypočítejte index lomu \(n_1\) antireflexní vrstvy, která zabrání odrazu žlutého světla dopadajícího kolmo na brýle \( \lambda=550\ ~ \mathrm{nm}\).
- Jaké vlnové délky před takto upravenými brýlemi interferují opačným způsobem, tedy konstruktivně? Odlesky jaké barvy dávají tyto brýle po osvícení bílým světlem?
- 1,45;
- \(k=2\); 413 nm; fialová
Cvičení 15
Newtonova skla vzniknou tak, že na skleněnou destičku položíme ploskovypuklou čočku o poloměru \(R\) (viz obrázek). Shora na ni posvítíme světlem ze sodíkové výbojky (vlnová délka λ). Na tenké vzduchové vrstvě mezi destičkou a čočkou dochází k interferenci. Při pohledu shora na odražené světlo vidíme soustředné světlé a tmavé proužky o poloměru \(r\).
- Odvoďte vztah pro poloměr světlého proužku (při odvozování uvažte, že \(d^2\) je zanedbatelné oproti \(R^2\)).
- Sférometrem změřte poloměr křivosti čočky \(R=120\ \mathrm{cm}\) a poloměr proužku desátého řádu \(r_{10}=2{,}6\ \mathrm{mm}\). Určete \(\lambda\).