Energetický audit domácnosti – elektřina

Úkol: Analyzujte spotřebu elektrické energie vaší domácnosti.

Vybavení: wattmetr do zásuvky, vyúčtování elektřiny

Každá domácnost je odběratelem elektrické energie, bez níž by jen stěží mohla fungovat. Cílem vašeho výzkumu bude vybrat si jednu konkrétní domácnost a zmapovat její výdaje na elektřinu, určit podíl jednotlivých spotřebičů na celkové spotřebě a pomocí wattmetru ověřit jejich příkon.

Výsledkem energetického auditu má být zmapování spotřeby a nalezení potenciálu pro případné úspory.

Postup:

  1. Abyste mohli audit zpracovat, budete potřebovat vyúčtování elektrické energie z vaší domácnosti. Vyznat se v něm není vůbec snadné. Pokuste se z vyúčtování zjistit některé důležité údaje:

    • Jaká byla cena za odebranou kWh, z jakých částí se tato cena skládá.
    • Jaká byla průměrná měsíční spotřeba domácnosti (kWh) a průměrná měsíční platba (Kč).

    Pokud nemáte vyúčtování k dispozici, nevadí, pokračujte k bodu 2).

  2. Vyberte si některý typický den a změřte spotřebu vaší domácnosti pomocí elektroměru za 24 hodin. Elektroměr ukazuje celkovou spotřebovanou energii v kWh. Stačí tedy odečíst dvě hodnoty v časovém intervalu 24 hodin. Pro zajímavost můžete porovnat několik různých dní.
  3. Proveďte analýzu spotřeby nejvýznamnějších spotřebičů. Vytvořte jejich seznam a u každého změřte nebo odhadněte jeho měsíční spotřebu. Zaměřte se na ty nejdůležitější, nevýznamné spotřebiče (např. nabíječka mobilu, mixér, který pracuje 10 min měsíčně) do přehledu nezahrnujte. U některých spotřebičů (např. pračka, lednička) se dá jejich denní spotřeba získat přímo od výrobce (buď z návodu nebo z internetu). K měření spotřeby použijte wattmetr. Můžete porovnat údaje z wattmetru i s údaji od výrobce nebo změřit spotřebu v různých režimech činnosti spotřebiče. Spotřebu světelných spotřebičů vypočítejte pomocí jejich příkonu a doby svícení.
  4. Získané údaje zpracujte do přehledného grafu, ze kterého bude patrný podíl jednotlivých spotřebičů či jejich skupin (např. osvětlení celkem, nikoliv jednotlivé žárovky) na měsíční spotřebě. Výsledek porovnejte s údajem získaným v bodě 1 (měl by se přibližně shodovat).
  5. Navrhněte, kde by bylo možné spotřebu efektivně snížit.
Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)