Pojďte si hrát s brčky!

Nepotřebujete zaprášené knihy, nejzákladnější pravidla elektřiny můžete objevit sami doma – je to hračka!

Opatřete si plastová brčka, list papíru, papírové kapesníky, teflonovou fólii, plechovku od nápoje. Papír dvakrát přehněte a vytvořte z něj stojánek (při pohledu z boku vypadá jako obrácené W).

7.2 – Experimenty s brčky
Zdroj

Experimenty s brčky:

  1. Zelektrujte brčko třením o papírový kapesník a položte je na stojánek. Toto brčko je nabité záporně. Stejným způsobem zelektrujte i druhé brčko a přibližte je rovnoběžně k prvnímu. Jak na sebe působí?
  2. Proveďte tentýž pokus s dalšími brčky, ale použijte místo papíru teflonovou fólii. Pravidlo pro působení těles nabitých stejným druhem náboje zní: ……………
  3. Zelektrujte jedno brčko papírem a druhé teflonem. Čím to, že stejná brčka se teď chovají jinak? Podrobně to vysvětlete.
  4. Jistě jste si všimli, že brčko zareagovalo na přítomnost druhého brčka až v určité vzdálenosti. Zkuste tuto vzdálenost změřit pro pokus 1), 2) a 3). Znamená to, že ve větší vzdálenosti na sebe brčka nepůsobí?
  5. Proč brčka nereagují, když jsou vůči sobě kolmo?

Závěr:

Pravidla pro působení mezi náboji: ……………

Souvislost mezi elektrickou silou a vzdáleností: ……………

Záhada:

  1. Položte nejprve neutrální brčko na stojánek a přibližte se rukou. Pak zkuste totéž se záporným brčkem třeným kapesníkem. Jaký náboj má vaše ruka?
  2. Proveďte kontrolní pokus s rukou, a tentokrát kladným brčkem (tj. třeným fólií). Ověřili jste závěr předchozí otázky?
  3. Na rovný stůl položte neutrální plechovku a přibližte nejdřív kladné a pak záporné brčko. Zkuste vysvětlit, proč nabitá brčka působí i na neutrální těleso. Jakou roli tam hraje fakt, že ruka i plechovka jsou vodivé?
7.3 – Přitahování plechovky
Zdroj
Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)