Družice Země

Největší přirozenou družicí Země je Měsíc. Rokem 1957, kdy byla vypuštěna první umělá družice Sputnik 1, začíná kosmická éra člověka. Pokud tyto umělé objekty obíhají po kružnici nebo elipse kolem Země, říkáme jim družice neboli satelity. Pokud je objekt po parabolické nebo hyperbolické trajektorii odeslán mimo gravitační pole Země, obvykle hovoříme o vesmírné sondě. V roce 2018 kroužilo kolem Země přibližně pět tisíc umělých družic, z nich zhruba polovina funkčních.

Družice ve výškách od 200 km do 1200 km se nacházejí na nízké oběžné dráze. Doba oběhu se pohybuje od 80 do 130 minut. Nejznámějším příkladem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).

Na střední oběžné dráze ve výškách 1200 km až cca 30 000 km oběhne satelit Zemi za 3 až 20 hodin.

Zvláštním případem jsou geostacionární družice. Jak název napovídá, nacházejí se trvale nad určitým místem nad rovníkem. Doba oběhu je přesně jeden den a výška je 36 tisíc kilometrů.

Bez družic bychom se dnes stěží obešli v mnoha oblastech: vědecké, vojenské a špionážní, navigační, meteorologické a telekomunikační.

Do zkoumání vesmíru je zapojena i Česká republika prostřednictvím Evropské kosmické agentury ESA. Na stránce https://www.esa.int/ si vyberte jeden vědecký projekt a stručně jej spolužákům představte.

Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)