Přistání na Měsíci
Touha podívat se na Měsíc je letitá stejně jako samotná lidská civilizace. Z technického i finančního hlediska jde o nesmírně náročný projekt. O prvenství v dobývání vesmíru se v 50. a 60. letech 20. století utkaly největší mocnosti tehdejšího světa: USA a Sovětský svaz. Přistání na Měsíci bylo pověstným malým krokem pro člověka, ale velkým skokem pro lidstvo. Pusťte si uvedená videa a diskutujte se spolužáky na následující témata:
- Reportáž ČT k 50. výročí přistání na Měsíci (6 min 20 s): https://edu.ceskatelevize.cz/video/7592-apollo-11-pristani-na-mesici
- Dokument NASA pro náročnější diváky (1 h 24 min 40 s), část věnovaná programu Apollo 11 od 1 h 10 min 16 s:
- Kdo a ve kterém roce vstoupil jako první na povrch Měsíce?
- Na internetu najděte základní informace o programu Apollo a zkuste je veřejně přednést.
- Zjistěte, kdo byl posledním člověkem, který vstoupil na povrch Měsíce, ve kterém roce se tak stalo a zda existuje nějaká souvislost s ČR.
- Diskutujte, jaký význam (politický, hospodářský, technický, …) mělo dobytí Měsíce ve své době. Jaký význam má pro dnešního člověka?
- Od 70. let 20. století se objevují konspirační teorie tvrdící, že Američané na Měsíci nikdy nepřistáli a „důkazy“ o přistání byly vyrobeny na Zemi. Mezi nejznámější argumenty konspirátorů patří tvrzení, že na fotkách z Měsíce nelze na obloze vidět hvězdy, že směr a barva stínů neodpovídá poloze Slunce a fotografovaných předmětů, že není jasné, kdo kamerou snímal první Armstrongovy kroky na Měsíci, proč americká vlajka vlaje, přestože Měsíc nemá atmosféru, … Podařilo se najít vysvětlení pro tyto závažné pochybnosti? Jak je možné se konspiračním teoriím bránit? Diskutujte.