Automobily budoucnosti

Úkol: Na základě studia dokumentů a následné diskuse odhlasuje společné stanovisko k problematice pohonu automobilů v budoucnosti.

V současnosti je velmi diskutovaným tématem problematika pohonu automobilů. Důvodem k diskusi o spalovacích motorech jsou zejména jedovaté látky, které auta vypouští do vzduchu, a také produkce skleníkového plynu CO2. Alternativní „čisté“ pohony však mají také své nevýhody. Vaším úkolem bude porovnání vlastností jednotlivých typů pohonu a snaha o objektivní seznam hlavních výhod a nevýhod.

12.33 – Smog v Los Angeles. Automobilová doprava je dnes hlavním zdrojem znečištění vzduchu ve velkých městech.
Zdroj

Dnes se nám zdá samozřejmé, že stát reguluje množství škodlivých látek, které automobily vypouští do vzduchu. Tyto tzv. emisní normy se však ve větším měřítku začaly objevovat až koncem 20. století. Historicky první emisní norma začala platit v Kalifornii roku 1968. Smogové situace, zejména v Los Angeles, byly tehdy časté a vážné. Začaly se měřit koncentrace automobilových zplodin ve vzduchu a zkoumat jejich vliv na lidské zdraví.

Dnešní normy regulují množství škodlivin na zlomek původních hodnot. Přesto zůstává automobilová doprava hlavním zdrojem znečištění vzduchu ve městech a některá města začínají uvažovat o zákazu vjezdu pro auta se spalovacím motorem.

Ohledně produkce CO2 je situace podstatně složitější. V České republice se automobilová doprava podílí na celkové produkci skleníkových plynů asi z 15 %. I v případě elektrického pohonu dochází k produkci CO2, neboť elektřinu je nutné nějak získat. Úspora tedy závisí na podílu bezemisních zdrojů na produkci elektřiny v dané zemi.

V další části budete podrobněji zkoumat vlastnosti 5 možných pohonů:

  1. benzín
  2. diesel
  3. hybrid
  4. 100% elektromobil
  5. vodík

Postup:

  1. Po dohodě si k prozkoumání rozdělte všech pět typů pohonu. Poté se již každá skupina bude věnovat pouze svému druhu pohonu. Pokud budete vyhledávat na internetu konkrétní čísla a fakta, nezapomeňte si poznamenat jejich zdroj.
  2. Prostudujte princip činnosti pohonu a jeho důležité vlastnosti. Připravte si stručné shrnutí pro ostatní.
  3. Připravte tabulku, kde uvedete všechny podstatné výhody a nevýhody vašeho pohonu. Vycházejte z objektivních faktů, nehodnoťte.

Po splnění úkolů proběhne prezentace, kdy skupiny představí své pohony a snaží se přitom být objektivní. Ostatní mohou klást doplňující dotazy.

V druhé fázi proběhne řízená diskuse s cílem shodnout se na společném stanovisku k problematice budoucího pohonu automobilů. Cílem je formulovat takový závěr ohledně regulace pohonu aut, pro který bude hlasovat většina přítomných. Diskutující mohou navrhovat své vlastní dílčí náměty či nápady. Nakonec byste se měli snažit dospět k celkovému stručnému návrhu řešení problému. Poznámka: ve skutečnosti je často „ďábel ukrytý v detailech“ a podobný zákon by obsahoval mnoho stran přesných formulací, hodnot, limitů, rozpočtů a podobně. My se zde spokojíme s velmi stručným a spíše obecným závěrem.

Vaše návrhy by se měly pohybovat mezi dvěma extrémy:

  1. „Absolutní svoboda“ – Nebudeme provoz aut a jejich pohon nijak omezovat.
  2. „Absolutní čistota“ – Zcela zakážeme provoz všech automobilů, které produkují jakékoliv škodlivé emise od roku XY.

Domácí část (úkol navíc)

Vyberte si konkrétní auto, které se vám líbí a které byste si chtěli pořídit. Využijte přitom informace, které jste se dozvěděli o typech pohonů. Při výběru byste také měli zohlednit stanovisko, které jste si odhlasovali.

1) K vašemu modelu vyhledejte všechny podstatné parametry:

Značka:
Model:
Výbava:
Barva:
Fotka:
Cena:
Typ motoru (palivo):
Hmotnost:
Objem zavazadlového prostoru:
Výkon motoru v kW:
Za jak dlouho zrychlí z 0 na 100 km/h:
Spotřeba na 100 km (kombinovaná):
Produkce CO2 na 100 km:

2) Předpokládejte, že za 10 let ujedete se svým autem 200 000 km. Vypočítejte:

Kolik paliva či energie v součtu spotřebujete.
Kolik CO2 dohromady vyprodukujete.
Kolik peněz dohromady zaplatíte za palivo či energii (použijte současnou cenu).
Kolik Kč tvoří provozní náklady na 1 km jízdy (započítejte palivo či energii, pravidelný servis a provozní náklady, pojištění.
Kolik Kč tvoří amortizace (podíl na pořizovací ceně) na 1 km jízdy.
Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)