Polarizace světla

Úvod:

Jak můžeme polarizovat světlo? A proč bychom se o to měli pokoušet?

Kdybychom neobjevili způsob, jak světlo polarizovat, displeje našich mobilů, notebooků a možná ani televizní obrazovky by se nikdy nerozsvítily. To ale není jediné využití polarizace. Pomocí ní se kontroluje kvalita potravin a léčiv nebo se zkoumá napětí v materiálech.

Teorie:

Co je polarizace a jak funguje polarizátor?

Světelné vlny se skládají z kmitů s určitou orientací. Přesněji řečeno, jde o kmitání vektoru elektrické intenzity. Toto kmitání probíhá v rovině kolmé ke směru šíření světelné vlny. Většina světelných zdrojů, jako je Slunce a téměř všechny lampy, vyzařuje světlo, které nazýváme nepolarizované. To znamená, že kmitání světla probíhá náhodně a s různou orientací. Naopak o světle polarizovaném (lineárně polarizovaném) mluvíme tehdy, jestliže jsou všechny jeho kmity orientované ve stejném směru.

24.67 – Jak funguje polarizační filtr?
Zdroj

Polarizátor je filtr, který propouští pouze ty světelné vlny, jejichž vektor elektrické internzity kmitá v určitém směru – a). Jestliže vektor elektrické intenzity kmitá kolmo k tomuto směru, polarizátor světlo nepropustí. – b). Ostatní vlny lze vektorově rozložit. – c). Jedna složka má vektor elektrické intenzity ve směru polarizátoru a filtrem projde, druhá kolmo k tomuto směru, a je jím pohlcena. Proto všechny světelné vlny, které projdou polarizátorem, mají vektory elektrické intenzity, které kmitají ve stejném směru.

Otázky a úkoly:

  1. Vezměte do ruky polarizátor a pozorně si jej prohlédněte. Proč vypadá jako šedý filtr? Dokážete přijít na to, v jakém směru kmitá vektor elektrické intenzity světla, které filtrem prošlo?
  2. Rozhlédněte se kolem sebe přes polarizátor. Všechno vypadá téměř stejně, ale když se podíváte pozorně, všimnete si několika zajímavých rozdílů. Zkuste například polarizátor pootočit, když hledíte na modrou oblohu, na displej telefonu nebo na odraz na sklenici či na jiném lesklém povrchu. Co vidíte? Krátce si poznamenejte svá zjištění a zkuste pro tyto jevy najít vysvětlení.
  3. Nyní vezměte i druhý polarizátor a dívejte se přes oba současně, zároveň jedním z nich otáčejte. Co vidíte a jaké vysvětlení pro to máte?
  4. Držte polarizátory asi 1 cm od sebe, a to tak, aby se plocha, kterou se překrývají, jevila černá. Pak vezměte třetí polarizátor a otáčejte jím mezi těmito dvěma. Nakreslete obrázek, na kterém vysvětlíte, co vidíte.
  5. Polarizátor uprostřed nahraďte předmětem z průhledného plastu, např. sáčkem nebo pravítkem. Zopakujte stejný pokus i se sklem a dalšími průhlednými materiály. Je to jednoduchý experiment, díky kterému se dá zjistit mnohé. Buďte pozorní k detailům a zapisujte si výsledky svého pozorování.
24.68 – Zkuste se podívat přes polarizační filtr na displej mobilního telefonu.
Zdroj

Teď tedy víte, jak světlo polarizovat. K čemu je to ale dobré? Napadá vás nějaké praktické využití?

Viděli jste, že světlo z displeje z tekutých krystalů (LCD) je – stejně jako u displeje mobilního telefonu – polarizované. Tento způsob zobrazování velmi úzce souvisí s pokusy, které jste právě dělali. Zkuste uhodnout, jak displej funguje! Máte-li zájem, proveďte další pokusy. Podívejte se např. zblízka na displej LCD (třeba pomocí lupy) a prodiskutujte své úvahy o výsledku pozorování se spolužáky. Tyto myšlenky pak shrňte v krátkém popisu nebo ve formě obrázku.

Displeje z tekutých krystalů jsou jen jednou z aplikací, které využívají otáčení světla. Stejné uspořádání dvou polarizátorů, mezi kterými je látka, jež otáčí směr polarizace světla, má velký význam i v potravinářském, nápojářském a farmaceutickém průmyslu. Umožňuje totiž zjistit přítomnost, a dokonce přesně změřit koncentraci antibiotik, steroidů, narkotik, vitamínů, cukrů a mnoha dalších látek v kapalině. Zákony v některých zemích dokonce u řady výrobků, které dostanete v lékárně, vyžadují testování právě tímto způsobem. Když takto zkoumaný vzorek neotáčí polarizační rovinu světla předepsaným způsobem, znamená to, že daný výrobek může být kontaminovaný nebo má nesprávnou koncentraci. Obě možnosti představují pro pacienty vážné zdravotní riziko.

Polarimetr

Zařízení, na kterém se tyto zkoušky provádějí, se nazývá polarimetr. Pojďme si nyní sestavit vlastní polarimetr.

Při těchto pokusech musíte bezpodmínečně dodržovat pravidla bezpečné manipulace s laserem!

Otázky a úkoly:

  1. Připravte si poměrně širokou sklenici na nápoje s rovnými stěnami. Pak přehněte spodní část tohoto pracovního listu podél vodorovné čáry s popiskem „zde přeložit“, a to tak, aby spodní část listu položeného na stole stála svisle a mohla sloužit jako stínítko (řiďte se podle obrázku). Sklenici a laser postavte tak, aby laserový paprsek procházel středem sklenice asi půl centimetru nad jejím dnem a dopadal do půlkruhu nakresleného na stínítku. Jeden polarizátor postavte do cesty paprsku tak, aby stál před sklenicí svisle (jeho kratší hrana tedy bude rovnoběžná s deskou stolu).
  2. Druhý polarizátor postavte před stínítko a natáčejte jej, dokud nenajdete orientaci, při níž na stínítko dopadá nejméně laserového světla, nebo dokonce žádné světlo. Abyste znali jeho úhel přesně, jeden roh polarizátoru postavte na jeden ze dvou bodů označených šipkou u spodní hrany stínítka. Pak polarizátor natáčejte, dokud stopa laserového paprsku na stínítku nezmizí. Úhel polarizační roviny odečtěte na půlkružnici. Tento údaj si poznamenejte jako referenční hodnotu pro další měření.
  3. Nyní nalijte do sklenice horkou vodu v množství, při němž bude hladina jen nízko nad laserovým paprskem. Do vody přidávejte cukr a míchejte, dokud nebude roztok nasycený, a další cukr se v něm tedy už nebude rozpouštět. Při jakém natočení polarizátoru zmizí stopa laserového paprsku ze stínítka?
  4. Jaký úhel natočení byste asi při polarizaci naměřili, kdyby byla koncentrace cukru ve vodě poloviční anebo jen třetinová oproti nynějšímu stavu? Připravte si k tomu svou hypotézu a pak navrhněte pokus, kterým ji prověříte. Jestliže tento pokus vaši hypotézu vyvrátí, vypracujte jinou a otestujte ji znovu. Až budete mít pro svou hypotézu experimentální důkazy, popište v jedné větě vztah mezi úhlem natočení polarizační roviny za cukerným roztokem a jeho koncentrací.
24.69 – Schéma sestavení polarimetru.
Zdroj
Poznámky pro učitele

Další inspirace na: http://b-photonics.eu/en/news

Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)