Radioaktivita
Cvičení 1

S využitím periodické tabulky prvků doplňte zápis jaderných reakcí.


Cvičení 2

Proč je zemská kůra radioaktivní.
Oblasti zemské kůry, které obsahují uran, vykazují zvýšenou radioaktivitu. Samotný uran je α zářič a přeměňuje se na thorium, které je rovněž radioaktivní, a produkty jeho přeměny jsou opět radioaktivní. V podloží tak vzniká celá řada radioaktivních látek, které přispívají k jeho aktivitě. Tato rozpadová řada končí stabilním olovem. S pomocí následujícího schématu uran-radiové řady a periodické tabulky prvků zjistěte, jaké radioaktivní látky se v podloží vyskytují. Produkt určité přeměny je vždy reaktantem přeměny následující.


Zdroj

Cvičení 3

Polonium
- Napište rovnici přeměny.
- Vypočítejte v MeV energii uvolněnou při přeměně jednoho jádra polonia.
Hmotnosti jednotlivých jader:


Cvičení 4

Tritium
- Napište rovnici přeměny.
- Vypočítejte hmotnosti jader tritia a helia.
- Vypočítejte energii v keV uvolněnou při přeměně jednoho jádra tritia. Klidovou energii neutrin zanedbejte.
Zadané hodnoty:
- hmotnost atomu tritia
- hmotnost vzniklého atomu helia
- hmotnost elektronu


Cvičení 5

Poločas přeměny izotopu polonia
- t = 25 s,
- t = 50 s,
- t = 100 s,
- t = 500 s.

- 100 miliard;
- 50 miliard;
- 12,5 miliardy;
- (200 miliard)/220 ≈ 190 tisíc

Cvičení 6

Radon ve stavebnictví.
Radon je radioaktivní plyn vznikající postupným rozpadem uranu. Štěrbinami v podloží je komínovým efektem nasáván k povrchu země. Protože jde o těžké atomy (nejtěžší z inertních plynů, sedmkrát těžší než molekula O2), má tendenci se hromadit ve sklepních místnostech. V pobytových prostorech novostaveb nesmí aktivita radonu překročit 200 Bq/m3. Poločas rozpadu izotopu
- hmotnost v kg jednoho atomu radonu,
- konstantu radioaktivní přeměny,
- počet atomů radonu v 1 m3 odpovídající limitní hodnotě aktivity.
Další praktické informace najdete na stránkách Státního ústavu radiační ochrany.

- 3,69 ⋅ 10−25 kg;
- 2,10 ⋅ 10−6 s−1;
- 9,52 ⋅ 107

Cvičení 7

Jak dlouho bude aktivní vyhořelé jaderné palivo?
Vyhořelé palivo z jaderných elektráren obsahuje cesium
- konstantu radioaktivní přeměny,
- aktivitu vzorku obsahujícího jeden gram čistého
, - o kolik procent se sníží aktivita tohto vzorku za 100 let,
- za jak dlouho poklesne aktivita tohoto vzorku na hodnotu 50 kBq, což je přirozená aktivita jednoho gramu uranu v podloží.
Kdy je vyhořelé palivo nejnebezpečnější? Bude vyhořelé palivo zářit ještě 10 000 let, jak občas slyšíme v médiích? Zkuste to spočítat. Argumentujte.

Zdroj

- 7,32 ⋅ 10−10 s−1;
- 3,22· 1012 Bq;
- o 90 %;
- za 780 let

Cvičení 8 – Radiouhlíková metoda

K určení stáří nalezeného dřevěného hudebního nástroje využili archeologové radiouhlíkovou metodu. Aktivita historického vzorku byla o 26,5 % nižší než aktivita stejně velkého vzorku dřeva ze současnosti. Poločas rozpadu uhlíku 14 je 5 730 let. Určete stáří nástroje. Mohl patřit slavnému Pythagorovi ze Samu?


Cvičení 9

Určování stáří Země
Stáří Země je přibližně 4,54 miliardy let s nepřesností jeho určení ±70 milionů let. Toto číslo je kompromisem mezi věkem nejstaršího minerálu nalezeného na Zemi – zirkonu z Jack Hills v Austrálii a astrofyziky odhadovaného věku sluneční soustavy.
Čistý zirkon (ZrSiO4 – křemičitan zirkoničitý) je minerál, který vzniká krystalizací při tuhnutí roztavené horniny, například žuly. Během procesu krystalizace mohou být některé atomy zirkonia nahrazeny uranem. Totéž se nedá říci o olovu – v době vzniku krystalu neobsahuje zirkon žádné olovo.

Zdroj
Uran je radioaktivní a přes řadu meziproduktů se přeměňuje na stabilní olovo. Poločas rozpadu samotného uranu 238 je 4,47 ⋅ 109 let, o mnoho řádů vyšší než poločas rozpadu ostatních meziproduktů. Proto čas potřebný k přeměně těchto meziproduktů zanedbáme.
Na hmotnostním spektrometru bylo zjištěno, že v australském zirkonu připadá na 51 jader uranu právě 50 jader olova. Vypočítejte stáří tohoto vzorku.


Cvičení 10

Elektrický náboj a někdy i hmotnost částic ionizujícího záření můžeme zjistit pomocí jejich pohybu v magnetickém poli. Předpokládejme, že na obrázku 27.37 je magnetické pole homogenní. Která křivka odpovídá
- α záření,
- β− záření,
- β+ záření,
- γ záření,
- proudu neutronů?

Zdroj

- 3;
- 1;
- 4;
- 2;
- 2; určování směru magnetické síly je vysvětleno v kapitole 19.
