Měření hluku

Státní zdravotní ústav vysvětluje na svých webových stránkách pojem hluku takto: „Zvuky příliš časté, příliš silné nebo vyskytující se v nevhodnou dobu a situaci označujeme jako hluk. Hluk je každý nechtěný zvuk (bez ohledu na jeho hlasitost), který má rušivý nebo obtěžující charakter nebo který má škodlivé účinky na lidské zdraví. Obecně nelze rozlišit mezi zvukem a hlukem na základě fyzikálních parametrů, ale pouze na základě účinků na člověka.“

22.4 – Jaké jsou fyzikální vlastnosti zvuku vydávaného vodopádem? V čem se liší například od šumění vody u splavu nebo od šplouchání vody při sprchování?
Zdroj

Cílem této aktivity je prozkoumat vlastnosti hluku, kterému jste dennodenně vystaveni. Potřebovat budete pouze aplikaci do mobilu, která dokáže měřit hlasitost (hladinu intenzity zvuku v decibelech) a provádět spektrální analýzu (Fourierova analýza).

Náměty na experimentování:

  1. Porovnejte hlasitost různých hluků ve vaší domácnosti.
  2. Porovnejte hlasitost různých hluků po cestě do školy.
  3. Pomocí nástroje „Spektrální analýza“ prozkoumejte, jaké frekvence jsou nejvíce zastoupeny v různých druzích hluku.
  4. Prozkoumejte, jak závisí hlasitost na vzdálenosti od zdroje konstantní intenzity. O jakou funkci se jedná?
22.5 – Grafický výstup aplikace Decibel X. Ručička ukazuje okamžitou hodnotu hlasitosti v dB. Horní graf znázorňuje zastoupení jednotlivých frekvencí ve výsledném hluku (svislá osa vyznačuje hlasitost v dB, vodorovná osa frekvence v Hz). Jedná se o středně vysoký šum s nejsilnějšími frekvencemi v rozmezí 2 kHz až 10 kHz.
Zdroj
Tlačítko pro návrat zpět nahoru na stránce (back to top)